Druk książek – jaką gramaturę wybrać?

15.02.2021

Jaką gramaturę papieru wybrać przy druku książek?

W dzisiejszych czasach książkę może wydać już każdy, kto chciałby podzielić się swoją wiedzą lub swoim hobby. Coraz częściej drukujemy książki dla Klientów, którzy mają coś więcej do powiedzenia i występują w roli eksperta w swojej dziedzinie. Broszury lub katalogi produktowe są jedynie jako dopełnienie oferty handlowej, zaś książki są poszerzeniem wiedzy.

 

Chcielibyśmy skupić się jednak na nieco innej sferze – technicznej dotyczącej druku książek.
Klienci często proszą nas jako Brokera Druku, o sugestie związane z doborem m.in. technologii oraz rodzaju papieru – jaką gramaturę wybrać?

Poniżej widać testowane dwa różne papiery typu offset.

Co ciekawe, ilość stron w prezentowanej książce jest identyczna. Widać jednak, że książki mają dużą różnicę w grubości grzbietu. Często wybór wyższego indeksu gramatury papieru jest związany z grubością samej kartki. Wydaje się bowiem, że im wyższa gramatura papieru, tym grubsza kartka. Występują jednak papiery tzw. spulchnione i w tym przypadku widać znaczącą różnicę. Pierwszy wzór z cieńszym grzbietem z wykorzystaniem papieru białego – offset 90 g/m2. Druga książka, z lekko kremowym środkiem. Jest to przykład papieru spulchnionego w dużo mniejszej gramaturze tj. 60 g/m2. Grubość grzbietu jest jednak znacznie wyższa. Okazuję się w takim razie, że wyjątkowo mniejsza gramatura dała efekt grubszej publikacji książki.

 

Z naszego punktu widzenia duże znaczenie przy doborze odpowiedniego papieru ma rodzaj publikacji i efekt na jakim zależy Klientowi. Istotna jest również ilość stron do opublikowania. W zależności od objętości książki możemy użyć papieru cieńszego (duża liczba stron) lub spulchnionego (przy mniejszej ilości stron lub dla efektu „miłego trzymania książki w dłoni”).

 

Pozostaje jeszcze kwestia doboru techniki druku. W zależności od planowanego nakładu drukujemy mniejsze nakłady (do 500 sztuk) metodą cyfrową. Większe nakłady od 500 sztuk, najczęściej są już bardziej opłacalne w druku offsetowym. Na zdjęciach widoczna jest oprawa miękka klejona książek i tutaj bez obaw, kartki są mocno osadzone w grzbiecie i nie ma problemu np. z wyrywaniem kartek. Istnieje oczywiście możliwość druku książek i użycie oprawy twardej, jednak taka opcja może znacząco wpłynąć na zwiększenie kosztu publikacji i wymagane są większe ilości do produkcji.

 

Na swoim koncie mamy już wiele podobnych projektów z użyciem różnych papierów i technologii, dlatego zachęcamy do poszerzania horyzontów i druk książek bezpośrednio z nami.

 

 

 

#drukksiążek
#drukarniawarszawa
#gdziezamówićdruk
#brokerdruku
#producentksiążek
#drukarniapruszków
#sprawdzonadrukarniamazowsze

 

Brak komentarzy
prev next
O nas

Zajmujemy się szeroko rozumianym drukiem oraz optymalizacją jego kosztów. Dla naszych klientów dostarczamy materiały drukowane takie jak wizytówki, plakaty, stoiska reklamowe, wyklejamy lokale i auta, a także wiele innych.

Dane kontaktowe
ul. Twarda 14
05-800 Pruszków
NIP: 534-254-77-44
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek
8:00 - 17:00
Sobota
Nieczynne
Niedziela
Nieczynne